results & Honours

2017 event

Results
EVENT PHOTOS To COMe

results archive

Honour Roll

Merino Muster – Men
Year
1st 
2nd 
3rd 
1st Kiwi
 
2016
Noah Hoffman
Simi Hamilton
Henrik Forsberg
Ben Falconer (10th)
 
2015
Brian McKeever 
Graham Nishiwawa
Andy Pohl
Andy Pohl (3rd)
 
2014
Maciej Kreczmer
Noah Hoffman
Brian McKeever
Keith Murray (9th)
 
2013
Maciey Kreczmer
Nicolas Avrillon
Erik Carleton
Andy Pohl (5th)
 
2012
Maciey Kreczmer
Smolyanin Andzey
Brian McKeever
Andy Pohl (4th)
 
2011
Brian McKeever
Erik Carleton
Andy Pohl
Andy Pohl (3rd)
 
2010
Brian McKeever
Ben Koons
Andy Pohl
Ben Koons (2nd)
 
2009
Ian Daffern
Ron Carmichael
Gena
Alastair Smail
 
2008
Robin McKeever
Ben Falconer
Andy Phol
Ben Falconer (2nd)
 
2007
Leif Zimmerman
Robin McKeever
Gordon Jewett
Nat Anglem (5th)
 
2006
Kanamaru Tomio
Nat Anglem
 
Nat Anglem (2nd)
 
2005
Kris Freeman
Donald Harris
Andrew Johnson
Donald Harris (2nd)
 
2004
Andrew Johnson
Adam Kates
George Grey
Donald Harris (9th)
 
2003
Kris Freeman
Andrew Johnson
Justin Freeman
Bryce Roche (8th)
 
2002
Simon Heard
Jimmy Donaldson
James Ballard
Jimmy Donaldson (2nd)
 
2001
Alexander Os
Jimmy Donaldson
Hiroshi Denda
Jimmy Donaldson (2nd)
 
2000
Wade Karanaugh
Odd Lirhus
Brian Pinkerton
Ces Driver (6th)
 
1999
Robert Curtis
Sam Lee
Craig Collins
Sam Lee (2nd)
 
1998
Daniel Kuzmina
Peter Moysey
Dean Rayner
Peter Moysey (2nd)
 
21 km Race distance
 
 
 
 
 
1997
Takehiko Shmada
Bjorn Lans
Norio Odaira
Chris Rolph (6th)
 
1996
Gaber Lah
Janez Krsinar
Koji Yamaki
Sam Lee  (9th)
 
1995
Scott Gilliam
 
 
 
 
Merino Muster – woMen
Year
1st 
2nd 
3rd 
1st Kiwi
 
2016
Jessie Diggins
Liz Stephen
Rachel Knott
Ann Smaill (7th)
 
2015
Chisa Obayashi
Stuart Brandy
Nicole David
Jo Williams (4th)
 
2014
Justina Kowalczyk
Sylwia Jaskowiec
Jo Williams
Jo Williams (3rd)
 
2013
Justina Kowalczyk
Sarah Murphy
Kamila Borutova
Sarah Murphy (2nd)
 
2012
Justina Kowalczyk
Anastasiya Kuzmina
Shoko Ota
Jo Haines (6th)
 
2011
Justina Kovalchyk
Natalia Korosteleva
Anastasiya Kuzmina
Jo Haines (6th)
 
2010
Hannah Dreissigacker
Sam Bondarenko
Zoe Acher
Samantha Bonarenko (2nd)
 
2009
Samantha Bondarenko
Sue Donoghoe
Jo Haines
Samantha Bonarenko (1st)
 
2008
Anna Hogg
RaeAnne Kuruez
Ann Smail
Anna Hogg (1st)
 
2007
Milaine Theriault
Samantha Bondarenko
Satu Salokannel
Samantha Bonarenko (2nd)
 
2006
Simone Hudson
Sue Wales
Joan Chen
Simone Hudson (1st)
 
2005
Rachel Barton
Simone Hudson
Ann Smaill
Rachel Barton (1st)
 
2004
Mary Eloranta
Marie-Claire Dreyfuss
Sue Wales
Sue Wales (3rd)
 
2003
Sue Wales
Ann Smaill
Marie-Claire Dreyfuss
Sue Wales (1st)
 
2002
Camille Melvey
Sue Wales
Ann Smaill
Sue Wales (2nd)
 
2001
Hiromi Koizuni
Katrin Schirmer
Keri McArthur
Keri McArthur
 
2000
Jannike Oeyan
Katie Mathews
Katrin Schirmer
Sue Wales (4th)
 
1999
Jannike Oeyan
Katrin Schirmer
Katie Mathews
Ann Smaill (5th)
 
1998
Ann Smaill
 
 
Ann Smaill (1st)
 
21 km Race distance
 
 
 
 
 
1997
Sally Jones
Annika Johnson
Keri McArthur
Sally Jones (1st)
 
1996
Salla Juntunen
Sally Jones
Keri McArthur
Sally Jones (2nd)